Výběr služby na pracovišti úřadu práce
- podání žádosti o zprostředkování zaměstnání uchazeče o zaměstnání
- podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti
- podání žádosti zájemce o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání
- ukončení evidence uchazečů o zaměstnání na vlastní žádost
- doložení či ohlášení nástupu do zaměstnání
- vydání a tisk potvrzení pro bývalého klienta mimo běžnou evidenci a kontakt s Úřadem práce ČR
Jako pěstounská péče se pro účely dávek pěstounské péče posuzuje péče o dítě poskytovaná osobou v evidenci (osobou vedenou v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu) a osobou pečující.
Dávky určené pro osoby ve finanční nouzi, které napomáhají řešení některých nárazových životních situací. Systém pomoci v hmotné nouzi je moderní formou pomoci osobám s nedostatečnými příjmy. Dávkami, kterými se řeší pomoc v hmotné nouzi, jsou příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.
Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením upravuje příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, průkaz osoby se zdravotním postižením a některé benefity, které z něj vyplývají.
Státní sociální podporou se stát podílí na krytí nákladů na výživu a ostatní základní osobní potřeby dětí a rodin a poskytuje ji i při některých dalších sociálních situacích. V závislosti na příjmu rodiny jsou poskytovány přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a porodné. Bez ohledu na příjem rodiny se poskytují rodičovský příspěvek a pohřebné.
Náhradní výživné je dávka, která má po přechodnou dobu finančně podpořit nezaopatřené děti v situaci, kdy má rodič z rozhodnutí soudu (na základě exekučního titulu) platit výživné, ale svou vyživovací povinnost vůči dítěti (dětem) neplní. Tedy výživné neplatí vůbec, nebo ho platí v nižší částce.
Příspěvek na péči je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách.